AFRİKA, DÜNYANIN EN BÜYÜK YAPI ENTEGRELİ OPV SİSTEMİNİN YEŞİL ENERJİ PROJESİNİN TAMAMLANMASINI DESTEKLİYOR

07. Eki / 2015

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Afrika Birliği ve Barış ve Güvenlik Binasında güneş enerjisi tasarımı  

Addis Ababa’da Afrika Birliği’nin yeni Barış ve Güvenlik Binasının ilgi merkezini, aktif bir güneş gölgeli yelken oluşturmaktadır ki bu  GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH) tarafından yönetilip yerel inşaat şirketlerinin yardımları ve ayrıca Merck KGaA, BELECTRIC OPV GmbH ve Carl Stahl Architektur GmbH firmalarının katkıları ile uygulanmıştır.

Enerji üreten yelken, aynı zamanda Afrika Birliğinin logosu olarak, Afrika kıtasının şeklini göstermektedir.

BELECTRIC OPV GmbH’nin esnek organik güneş modüllerinin Carl Stahl firmasının paslanmaz çelik halat yapıları ile kombinasyonu, ilk defa bu büyüklükte bir güneş enerjisi projesinin gerçekleştirilmesine imkân vermiştir. Genel olarak yaklaşık 25 x 20 metre gelen bu karışık sistem, Merck’in lisicon(r) OPV aktif malzemesini kullanan 445 bağımsız, saydam  modül içermektedir ve  güçlendirilmiş bir halat ağ ile doğrudan Barış ve Güvenlik Binasının iç kısmı üzerinden geçen zar kubbe altından tutturulmaktadır. Modüllerin yarı saydamlığı, genel çatı yüzeyi için yaklaşık %75 ışık geçirgenliği sağlamaktadır. Dahası, OPV modülleri sayesinde, gölgelik yelken bina içinde LED aydınlatma sistemine elektrik verilmesi için yeterli gücü sağlamaktadır. 

Barış ve Güvenlik Binasının bir parçası olarak gölgelik yelkenin tamamlanması, BELECTRIC OPV’nin Expo 2015’te Alman Pavillon tarafından donatılmasının ardından ilk devam projesinin gerçekleştirildiği anlamına gelir. Milan’da olduğu gibi, SOLARTE aralığında esnek güneş enerjisi hücreleri ile sunulan neredeyse sınırsız tasarım seçeneği Addis Ababa’da da inandırıcı bir faktör olmuştur. Şeklin ve rengin esnekliği, BELECTRIC OPV tarafından geliştirilen üretim aşamasına dayandırılır. Burada, basım ve kaplama işlemleri şekil ve tasarım yönünden benzeri görülmemiş seçeneklerin erişilebilir hale getirilmesi için lazer yapılandırma ile bir araya getirilmektedir. Bu işlem oldukça ölçeklenebilir yapıdadır ve klasik sanayi süreçlerine dayandırılır. 

BELECTRIC OPV bünyesinde İş Geliştirme ve Pazarlama Yöneticisi Hermann Issa “İlaveli, oldukça prestijli bir proje sonunda inşaat sektöründe kullanılmak üzere bizim tasarım odaklı foto-voltaiklerimiz ile piyasaya girişimizin göstergesi hâline geliyor,” ifadelerini kullanmıştır. “Bu proje bir kere daha, BELECTRIC OPV’nin güneş enerjisi modüllerinin kullanımı ile geliştirilen ve uygulanılan tasarım, saydamlık, esneklik ve renklilik ile çeşitli seçeneklerin sunulduğunu gösteriyor. Carl Stahl Mimarlık ürünleri olan yenilikçi paslanmaz çelik halat ağlar sayesinde, bu boyuttaki mimari elemanlar bile neredeyse yüzecek kadar hafif görünüyor”.

Carl Stahl firmasında kurulum müdürü ve Addis Ababa’da kurulum süpervizörü olan Luca Casati “Projenin aşırı karmaşıklığına rağmen, kurulum oldukça kolay gerçekleştirildi. Genellikle bu büyüklükte bina bölümlerini birleştirmek için kullanılan kurulum iskelesi ya da hidrolik platformlar, bu proje için gerekli değildi. Bu, tamamen inşaat ve kurulum adımlarını kolay ve hızlı hale getiren oldukça hafif OPV zarlar sayesinde mümkün olmuştur” ifadelerinde bulunmuş ve şu sözlerle devam etmiştir: “Esas olarak yerel personel ile sadece beş gün içinde bu boyutta bir projeyi hayata geçirmek, OPV’nin çelik halat yapılarla birleştirilmesinin inanılmaz potansiyelinin bir göstergesidir.”

 

Fotoğraf: Belectric OPV GmbH