AYDINLATAN ALIŞVERİŞ DENEYİMİ: AQUIS PLAZA İÇİN FİLİGRAN DESENLİ IŞIK HEYKEL

23. Kas / 2015

Doğrudan Kugelbrunnen’de, Aacheen yaya yolunda bulunan Aquis Plaza alışveriş, eğlence ve yemek için yeni mekandır. Alışveriş merkezi, şehir için yeni dükkanlar ve konseptleri içeren perakende satış seçeneklerinin dengeli bir karışımını sunmaktadır. Çeşitli mutfak kültürlerine sahip çekici yemek katı, ziyaretçilerini şehir manzarası eşliğinde yemeklerden de birkaç ısırık almaya davet eder. Organik mimarisi, ferah iç avlusu ve rahatlatıcı atmosferi ile Aquis Plaza, Aachen'in büyüyen şehir merkezine uyumlu bir biçimde dâhil olur. Alışveriş merkezi adını görkemli şehirde bulunabilecek, sürekliliğini koruyan ve mimari konsepte yansıtılan su temasından almıştır. Büyük cam kubbeler, yüksek cepheler ve iki katlı dükkân camları, bina içine yeterli ışık girmesine izin vermekte ve ziyaretçilere de ilginç görüntüler sunmaktadır. 

Etkileyici bir ışık heykeli binanın içinde yükselmektedir ve bu, tüm ziyaretçiler için özel mekansal bir deneyimdir.  18.5 metre yüksekliğe sahip OLED kurulumu, cam çatı içine tüm üç satış bölgesi boyunca uzanır ve bu nedenle dünyada çapında kendi türünün en büyükleri arasındadır. "Kaynak" (The Source) her biri 12 organik LED içeren iki metreyi kapsayan 36 bağımsız platform içerir. Birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebileceği için, büyüleyici renk değişiklikleri ve yaratıcı ışık oyunları yapılmasını sağlayabilir. 

Bu benzersiz kurulumun yürütülmesi için, geliştiriciler ve merkez yöneticisi ECE bir kez daha yenilikçi OLED panellerinin tasarımcısı ve üreticisi olan Philips’in yanı sıra X-LED ışık modülü sistemleri için Carl Stahl Mimarlık firmasına danışmışlardır.  Alışveriş merkezi yönetiminde Avrupa Pazar lideri ve güney Almanya’daki Süßen uzmanları, halihazırda Stuttgart’ın Milaneo alışveriş merkezinde büyüleyici ışıklandırmalı tavan projesinin başarı ile gerçekleştirilmesi için daha önce birlikte çalışmışlardı. "Kaynak" (The Source) için, Carl Stahl Mimarlık yenilikçi bir taban sistemi geliştirmiştir: 36 katmanı tutan cam tavandan asılı bir çapraz kirişe bağlı on iki milimetre çaplı özel tel halatlar. 36 çıkma elemanı, LED destek sistemleri ve yuvalar, Philips’in 432 Lumiblade OLED’inin tutturulması için kullanılmıştır. Carl Stahl Mimarlık aynı zamanda güç kaynağı ünitelerinin ve sürücü modüllerinin kablo bağlantısının yapılmasından da sorumlu olmuştur. Tüm yüzeyler, uyumlu tasarım konseptinin sağlanması için sedef ile verniklenmiştir. 

Verimli OLED ışık teknolojisinin kullanılması, onaylı yeşil enerji ile kombine biçimde dinamik kontrollü ışık ve enerji sistemi alışveriş merkezinin sürdürülebilir bina konseptiyle uyum içerisindedir.  Yüksek oranda uyarlanabilir malzeme içeren OLED'ler son derece yüksek verimliliğe sahip ışık ve aydınlatma kullanımı sağlar ve tasarım olanakları dünyasını sunar.